Jasło (woj. podkarpackie): symulator dachowania i alkogogle w ramach konferencji „Przeciw pijanym kierowcom!”
12 lipca 2017
W przeciwdziałaniu nietrzeźwości na drogach każdy z nas ma do odegrania bardzo ważną rolę. Musimy być uczuleni na to, że każda osoba, która siada za kierownicę pod wpływem alkoholu to potencjalne zagrożenie dla nas, dla naszych bliskich, ale także dla tego, który za tę kierownicę wsiada. Starajmy się na to reagować – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła podczas konferencji poświęconej pijanym kierowcom, którą miasto zorganizowało we współpracy m.in. z policją.W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Rzeszowie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle, Starostwa Powiatowego w Jaśle, Urzędu Miasta w Jaśle, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego, Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, a także dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, pedagodzy szkolni i nauczyciele zajmujący się profilaktyką bezpieczeństwa ruchu drogowego.
– Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność. W przeciwnym razie może dojść do tragedii. Pamiętajmy, że pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie, a od tego czy zareagujemy na to, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykajmy oczu na niebezpieczne sytuacje na drodze – mówił Józef Biernacki, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Aby uzmysłowić uczestnikom konferencji skutki wypadków i ograniczoną zdolność reakcji pod wpływem alkoholu, pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie przygotowali dla uczestników konferencji symulacje.
– Na zewnątrz budynku pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie przedstawiali symulator dachowania, który odzwierciedla wywrotkę samochodu osobowego przy minimalnej prędkości 30 kilometrów na godzinę. Drugim edukacyjnym urządzeniem był symulator zderzeń przy prędkości 10 kilometrów na godzinę. Przy gwałtownym zatrzymaniu się samochodu ciało kierowcy, mimo zapiętych pasów bezpieczeństwa, gwałtownie przemieszcza się do przodu. Kto usiądzie na tym i dozna tego uczucia to na pewno zapamięta je na długo. Ponadto Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przygotował alkogogle, które odzwierciedlają to jak zachowuje się pijany kierowca: jak widzi drogę i to co na niej się znajduje – poinformował Józef Biernacki.